ÖLÜ DİLLERİN EFENDİSİ: Veysel Donbaz

Sümerce, Akadca, Asurca, Babilce ve Hititçe… Binlerce yıl önce yaşayan bu dilleri konuşan bir Sümerolog Veysel Donbaz…

Veysel Donbaz maddi durumu iyi bir tüccarın 5.çocuğu olarak 12 Aralık 1939 da Denizli/ Bekilli’de doğmuştur.İlk, orta öğrenimini tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Dil-Tarih ve Coğrafya Fakültesinin Sumeroloji bölümüne girdi (1958-1962).Bölümünün tek ve gayretli öğrencisi olarak bir çok profesörden eğitim gördü: Prof.Dr. Kemal Balkan, Prof.Dr. Emin Bilgiç, Prof.Dr. Mebrure Tosun ( arasıra), ve Prof.Dr. Kadriye Yalvaç’tan ( henüz Dr. idi) Sümeroloji anabilim dalında (Sumerce ve Akadça dilleri,
Hititçe’nin esas olduğu, Sumerce’nin yardımcı olduğu Hititoloji Dalı ile karıştırılmamalıdır; Prof. Dr. Tahsin Özgüç ve Prof.Dr. Nimet Özgüç’ten Önasya ve Anadolu Arkeolojisi dersleri ve Ord. Prof.Dr. Sedat Alp’ten de Hititoloji öğrenimi gördü.1962 Haziran ayında tamamladığı Ankara Üniversitesindeki öğrenimini müteakip, Sumeroloji Bölümünde istihdam edilme husususundaki ciddi ve ısrarlı tekliflerin aksine kendisini İstanbul Arkeoloji Müzelerine tayin edilmiş buldu.

Basında Veysel Donbaz ve Kitapları

 • 18.02.2017 Akşam Gazetesi

  55 yıldır unutulmaya yüz tutmuş bu dillerle ilgili çalışmalar yapan Donbaz’la eski metinleri önümüze koyduk ve bu metinlerden yola çıkarak kadın haklarından aşka, intikamdan boşanmaya kadar pek çok şeyi konuştuk.
 • 13.02.2017 Ekşi Şeyler

  Sümerce, Akadca, Asurca, Babilce ve Hititçe Gibi 5 Ölü Dil Bilen İnsan: Veysel Donbaz...
 • 31.01.2017 Aljazeera Türk

  Sümerce, Akadca, Asurca, Babilce ve Hititçe. Veysel Donbaz, 5 ölü dil biliyor. Türkiye’nin sayılı Sümerologlarından. Bugüne kadar çivi yazısıyla yazılmış 10 bine yakın kil tablet okudu. Envanterini tuttuğu tablet sayısı 60 bin.
 • 31.03.2017 HaberTürk Tv

  Türkiye'nin sayılı sümerologlarından biri olan Veysel Donbaz, tarihin tozlu sayfaları arasında gezinip ölü dilleri Türkçe'ye çeviriyor...
 • 11.03.2017 İz Tv

  Zamanda 5 bin yıl geriye gitmeye hazır mısınız? Türkiye'nin sayılı sümerologlarından Veysel Donbaz, beIN İZ ekranına konuk oluyor. Kil tabletlerde yazılı olan ölü diller, yılların bilgi birikimi ve tecrübesiyle modern dillere tercüme ediliyor.
 • 01.11.2017 Mevlana Yüce Vakfı Ödül Töreni

  Dünya Kardeşlik Birliği Mevlana Yüce Vakfı Evrensel Kardeşlikten Dünya Barışına Çağrı Panel ve Ödül Töreni XXIII.Yıl 1.Kasım.2017 - Topluma Hizmet Ödülünü Alan Sümerolog Veysel Donbaz'ın Konuşması
 • 02.06.2018 OT Dergisi

  Veysel Donbaz Türkiye'nin sayılı sümerologlarından. 5 ölü dil biliyor: Sümerce, Hititce, Akadca, Asurca ve Babilce. 5 bin yıllık kil tabletleri okuyor. Bugüne dek 10 bine yakın kil tablet okudu.
 • 23.12.2017 Akıl Çelen Hulki Cevizoğlu

  Veysel Donbaz Hulki Cevizoğlunun, Akıl Çelen Programına Konuk Oldu

VEYSEL DONBAZ'IN GALERİSİ